👔... A Cele
Umiejętność narzucenia sobie dyscypliny po to, żeby móc wyznaczyć sobie jasne cele, po czym podjąć codzienną pracę nad ich realizacją, bardziej przysłuży się Twojemu sukcesowi niż jakikolwiek inny czynnik. Jeżeli chcesz osiągnąć w życiu coś wartościowego, musisz mieć cele. W końcu czasem mówi się: „Nie sposób trafić do celu, którego nie widać” albo „Jeżeli nie wiesz, dokąd idziesz, to każda droga jest dobra”. Z kolei hokeista Wayne Gretsky mawiał: „Jeżeli nie decydujesz się na strzał, tracisz bramkę”.
Już sam fakt dłuższego zastanowienia się nad tym, co naprawdę chcemy robić w każdej dziedzinie, może całkowicie odmienić nasze życie.
***********
Czynnik 3 procent
***********
Okazuje się, że najwyraźniej jedynie 3 procent osób dorosłych spisało swoje cele i plany, ale to właśnie ci ludzie zarabiają więcej niż pozostałe 97 procent osób razem wziętych. Jak to możliwe? Najprostsza odpowiedź jest taka, że jeżeli masz jasny cel i plan jego realizacji, to tym samym posiadasz wyznaczoną trasę, którą musisz codziennie pokonać. Nic Cię nie rozprasza, nie zwodzi na manowce, nie powoduje, że się gubisz, ponieważ coraz więcej czasu spędzasz, pokonując trasę, która biegnie po linii prostej i prowadzi tam, dokąd chcesz dotrzeć.
To, że większość ludzi myśli, iż ma cele, jest prawdziwą tragedią. Tymczasem nie są to cele, lecz nadzieje i życzenia. Niestety, nadzieja nie jest strategią, która doprowadzi do sukcesu, a życzenie można zdefiniować jako cel niepoparty żadną energią.Cele, które nie zostały spisane i opracowane w formie planu, są jak kule bez prochu. Ludzie niemający spisanych celów idą przez życie, strzelając ślepymi nabojami. A ponieważ sądzą, że właściwie mają cele, nigdy nie angażują się w ciężką i wymagającą dyscypliny pracę nad ich wytyczaniem, która stanowi kluczową umiejętność ludzi sukcesu.
**********
Podnieś swoje szanse na sukces
**********
W 2006 roku dziennik „USA Today” opisał badanie z udziałem dużej liczby osób, które zrobiły postanowienia noworoczne. Badacze podzielili tych ludzi na dwie kategorie: osoby, które spisały swoje postanowienia, i osoby, które ich nie spisały.
Rok później skontrolowali swoich respondentów i odkryli zaskakującą rzecz: spośród ludzi, którzy nie spisali swoich postanowień, jedynie 4 procent faktycznie je zrealizowało. Tymczasem w grupie osób, które spisały postanowienia (co wymagało zaledwie kilku minut pracy), 44 procent przy nich wytrwało. Taka różnica w powodzeniu wynosi ponad 1100 procent, a przecież odniesiony sukces wymagał tylko skonkretyzowania swoich postanowień lub celów na papierze.
***********
Dyscyplina pisania
***********
Z doświadczenia wyniesionego z pracy z kilkoma milionami ludzi na przestrzeni dwudziestu pięciu lat wiem, że reżim spisywania celów, tworzenia planów, jak je urzeczywistnić, i późniejsza codzienna praca nad ich osiągnięciem dziesięciokrotnie (o 1000 procent) zwiększa prawdopodobieństwo realizacji tych celów.
Nie oznacza to, że spisanie celów jest gwarantem sukcesu; ono po prostu zwiększa o dziesięć razy możliwość odniesienia sukcesu. To wszystko pracuje na Twoją korzyść, tym bardziej że przecież żadne ryzyko ani koszty nie wiążą się z przyłożeniem długopisu do papieru — wystarczy poświęcić na to chwilę.
Pisanie nazywa się „czynnością psychoneuromotoryczną”. Akt pisania zmusza nas do myślenia i koncentracji. Każe nam wybrać to, co jest ważniejsze dla nas i dla naszej przyszłości. W ten sposób, zapisawszy cel, odciskamy go w podświadomości, co z kolei przyczynia się do tego, że zaczynamy pracować dwadzieścia cztery godziny na dobę, żeby urzeczywistnić ten cel.
Czasami mówię słuchaczom podczas seminariów: „Tylko 3 procent ludzi spisuje swoje cele, ale reszta ludzi pracuje dla tych 3 procent”. Bo faktycznie albo w życiu zajmujemy się osiąganiem własnych celów, albo cudzych. Co wybierzesz?
**********
Mechanizm sukcesu a mechanizm porażki
**********
W Twoim mózgu działają mechanizmy sukcesu i porażki. Mechanizm porażki to pokusa, żeby zrezygnować z dyscypliny i pójść po linii najmniejszego oporu, aby robić to, co jest przyjemne i proste, a nie to, co trudne i potrzebne. Mechanizm porażki działa automatycznie przez całe życic, co wyjaśnia, dlaczego większości osób nie udaje się wykorzystać swojego ludzkiego potencjału.
Mechanizm porażki funkcjonuje na zasadzie automatu, podczas gdy mechanizm sukcesu włącza się dopiero, gdy postawimy sobie jakiś cel. Kiedy wybierasz cel, omijasz mechanizm porażki i masz szansę zmienić kurs swojego życia. Już nie jesteś okrętem pozbawionym steru, unoszącym się z prądem, lecz przemieniasz się w okręt wyposażony w ster i kompas, mający ściśle wytyczonykurs, żeglujący po prostej linii do portu.
*********
Przejmij kontrolę nad swoim życiem
*********
Arystoteles napisał, że ludzie są istotami teleologicznymi, czyli po prostu pobudza ich do działania jakiś cel. Jednym słowem, czujemy się szczęśliwi i mamy kontrolę nad swoim życiem tylko wtedy, gdy wyznaczymy sobie cel, do którego będziemy się codziennie zbliżać. Oznacza to również, że zdolność ustalania celów życiowych stanowi jedną z najważniejszych umiejętności wymagających dyscypliny, jakie można w sobie wykształcić.
Zobaczmy, jakie znaczenie ma taka celowość w świecie gołębi pocztowych. Ptak ten posiada niezwykły instynkt, który pozwala mu powrócić do domu, bez względu na to, skąd i w jakim kierunku będzie leciał. Gołębia pocztowego można zabrać z gołębnika, zamknąć w klatce, klatkę włożyć do pudełka i okryć je kocem, a tak zaciemnione pudełko umieścić w samochodzie dostawczym. Potem można pojechać półtora tysiąca kilometrów w dowolnym kierunku, otworzyć bagażnik, wyjąć pudełko, zdjąć koc, otworzyć klatkę i wyrzucić gołębia w powietrze. Ptak zatoczy trzy razy pętlę, ustali swoje położenie geograficzne i natychmiast poleci w kierunku rodzinnej żerdzi. To jedyne stworzenie na Ziemi, które posiada taką zdolność — jedyne poza człowiekiem. Poza Tobą.Twój mózg również posiada tę nadzwyczajną umiejętność odnajdowania celu. Jest tylko jedna zasadnicza różnica. Gołąb pocztowy wie instynktownie, gdzie dokładnie znajduje się jego gołębnik. Dzięki temu może polecieć prosto na swoją żerdź. W przeciwieństwie do gołębi pocztowych ludzie programują najpierw cel w swoim umyśle. Następnie biorą się do pracy, nie mając bladego pojęcia, dokąd zmierzają ani w jaki sposób osiągną ten cel. Jednak jakimś cudem ruszają bezbłędnie w jego kierunku, a on sam przesuwa się także w ich stronę
Niestety, niewiele osób decyduje się na wyznaczanie sobie celów. Ludzie powtarzają: „Chciałbym być niezależny finansowo, ale nie wiem, jak miałbym to osiągnąć”. W konsekwencji nie obierają sukcesu finansowego za swój cel. Jednak dobra wiadomość jest taka, że wcale nie musisz wiedzieć jak dotrzeć do celu. Musisz mieć tylko jasność, co chcesz osiągnąć. Spragniony celu mechanizm sukcesu w Twoim mózgu sam bezbłędnie doprowadzi Cię tam, gdzie chcesz dotrzeć. Na przykład możesz postanowić, że znajdziesz wymarzoną pracę, taką, w której będziesz lubić i szanować swoich przełożonych i współpracowników oraz mieć ambitne i przyjemne obowiązki. Należy wówczas poświęcić nieco czasu na dokładne opisanie wymarzonego stanowiska i miejsca pracy, a dopiero potem ruszyć na rynek pracy i zacząć się rozglądać. Często zdarza się, że po kilku rozmowach z potencjalnymi pracodawcami nagle zjawiasz się w odpowiednim miejscu w odpowiednim czasie i znajdujesz odpowiednią pracę. Prawie każdy kiedyś tego doświadczył. Chodzi tylko o to, żeby teraz osiągnąć to samo świadomie, a nie przypadkiem. Musisz zatem dokładnie wiedzieć, czego naprawdę chcesz.
***********
Metoda siedmiu kroków do realizacji swoich celów
***********
Żeby wyznaczać sobie cele i szybciej je urzeczywistniać, można zastosować metodę siedmiu prostych kroków. Istnieją także bardziej skomplikowane i szczegółowe strategie, lecz ta metoda i tak pozwoli Ci osiągnąć dziesięć razy tyle, ile osiągnąłeś do tej pory. Poza tym dokonasz tego dużo szybciej, niż możesz to sobie wyobrazić.
# Krok 1. Zdecyduj się, czego naprawdę chcesz. Bądź precyzyjny. Jeżeli chcesz mieć większe zarobki, określ dokładnie, o jaką sumę Ci chodzi. Nie pisz, że po prostu chcesz więcej zarabiać.
# Krok 2. Zapisz to. Niezapisany cel przypomina dym papierosowy: rozprasza się i znika. Jest mglisty i bezpostaciowy. Nie ma w nim żadnej energii, siły czy sensu. Tymczasem cel zapisany staje się czymś, co można zobaczyć, dotknąć, przeczytać i w razie konieczności zmodyfikować.
# Krok 3. Ustal ostateczny termin realizacji swojego celu. Wybierz realistyczne ramy czasowe i zapisz datę końcową. Jeżeli osiągnięcie celu jest poważnym przedsięwzięciem, najpierw ustal ostateczny termin, po czym dopisz „podterminy” i kroki pośrednie dzielące Cię od miejsca, w którym chcesz się znaleźć w przyszłości. Taka data graniczna posłuży Twojemu mózgowi za system wymuszający działanie. Tak samo się dzieje, kiedy pod presją konkretnej daty zaczynasz więcej pracować. Otóż Twoja podświadomość zadziała szybciej i skuteczniej, jeżeli postanowisz, że chcesz osiągnąć jakiś cel przed upływem danego terminu. Pamiętaj też o zasadzie: „Nie ma nierealistycznych celów; są tylko nierealistyczne terminy”. Co zrobić, jeżeli nie uda się nam zrealizować celu w danych ramach czasowych? Ależ to proste. Ustalić nowy termin graniczny. Wyraża on przecież tylko „ocenę szacunkową”. Czasami zrealizujesz cel przed upływem terminu, czasem dokładnie w terminie, a niekiedy już po jego upływie. Kiedy ustalisz cel, wpiszesz go w ramy określonego ciągu okoliczności zewnętrznych. A ponieważ takie okoliczności mogą się zmieniać, zmianie może ulec również ustalony wcześniej termin.
# Krok 4. Zrób listę wszystkich rzeczy, jakie przyjdą Ci do głowy, które możesz zrobić, żeby osiągnąć swój cel. Henry Ford rzekł kiedyś: „Można zrealizować nawet najtrudniejszy cel, jeżeli podzieli się go na niewielkie etapy”.
Zrób listę zewnętrznych i wewnętrznych przeszkód i trudności, które będziesz musiał przezwyciężyć, żeby osiągnąć swój cel.
Zrób listę dodatkowych umiejętności i wiedzy, które będą Ci potrzebne do osiągnięcia celu.
Zrób listę ludzi, z którymi możesz współpracować i którzy będą Ci pomagać w drodze do renalizacji Twojego celu.
Zrób listę możliwie wszystkich rzeczy, które będziesz musiał zrobić, a następnie wraz z pojawianiem się nowych zadań i obowiązków dopisuj je do listy. Rozbudowuj ją, aż będzie kompletna.
Krok 5. Uporządkuj swoją listę pod względem kolejności i priorytetów.
Żeby ułożyć planowane działania w konkretnej kolejności, należy zdecydować, co trzeba zrobić najpierw, co potem, a co jeszcze później.
Z kolei kiedy chcesz uporządkować listę pod względem priorytetów, musisz ustalić, co jest bardziej ważne, a co mniej. Czasami kategorie kolejności i priorytetów pokrywają się ze sobą, ale często bywa inaczej. Na przykład jeżeli chcesz rozkręcić biznes w danej branży, zgodnie z kolejnością na liście powinieneś kupić książkę albo zapisać się na kurs przygotowujący do działalności na tym polu. Jednak większe znaczenie ma umiejętność stworzenia planu biznesowego, opartego na drobiazgowych badaniach rynku, które można wykorzystać do zgromadzenia potrzebnych środków i ostatecznie założyć planowaną firmę.
# Krok 6. Zacznij działać natychmiast według planu. Zrób pierwszy krok, potem drugi i trzeci. Działaj. Pracuj. Spiesz się. Nie guzdraj się. Pamiętaj: zwlekanie jest nic tylko złodziejem czasu; ono jest złodziejem życia. Różnica między sukcesem a porażką polega na tym, że zwycięzcy po prostu robią pierwszy krok. Są nastawieni na aktywność. Jak to kiedyś powiedziano w serialu Star Trek, „kroczą odważnie tam, gdzie żaden człowiek nigdy wcześniej nie postawił nogi”. Zwycięzcy są skłonni podjąć działanie, nawet jeżeli nie mają gwarancji powodzenia. Mimo że zawsze liczą się z porażką i rozczarowaniem, zawsze chętnie podejmują działanie.
# Krok 7. Codziennie rób coś co przybliży Cię do głównego celu. Jest to kluczowy krok, który zagwarantuje Ci odniesienie sukcesu. Rób coś przez siedem dni w tygodniu, przez 365 dni w roku. Może to być cokolwiek, o ile przesunie Cię choć o jeden krok bliżej do celu, który jest dla Ciebie w danej chwili ważny. Postępując tak, nabierasz impetu. Taki impet, owo poczucie pospiesznego przesuwania się do przodu, motywuje Cię, inspiruje i napełnia energią. Jeżeli już nabierzesz impetu, okaże się, że coraz łatwiej jest Ci robić kolejne kroki zbliżające Cię do celu.W mgnieniu oka opanujesz umiejętność wyznaczania i realizacji celów. Wkrótce stanie się ona prosta i automatyczna. Szybko wykształcisz w sobie nawyk i reżim nieustannej pracy w celu osiągnięcia swoich zamierzeń.
***********
Ćwiczenie z dziesięcioma celami
***********
Ćwiczenie to stanowi jedną z najbardziej skutecznych metod realizacji celów, jaką kiedykolwiek opracowałem. Uczę jej na całym święcie i sam prawie codziennie się nią posługuję.
Weź czystą kartkę. Na górze strony napisz słowo „Cele” i postaw dzisiejszą datę. Następnie skoncentruj się i zapisz dziesięć celów, które chciałbyś zrealizować w ciągu roku. Uwzględnij cele finansowe, rodzinne i sportowe oraz cele związane ze staniem posiadania, jak kupienie domu albo samochodu. Nie martw się przez chwilę tym, w jaki sposób będziesz realizował te cele. Po prostu zapisz je jak najprędzej. Możesz zanotować nawet piętnaście punktów, ale chodzi o to, żeby podać co najmniej dziesięć celów w ciągu trzech do pięciu minut.
**********
Wybierz jeden cel
**********
Kiedy zapiszesz dziesięć celów, wyobraź sobie, że możesz urzeczywistnić je wszystkie, jeżeli tylko będziesz tego mocno chciał. Wyobraź sobie również, że masz magiczną różdżkę, dzięki której możesz zrealizować jeden wybrany z listy cel w ciągu dwudziestu czterech godzin. Gdybyś mógł faktycznie zrealizować jeden cel ze swojej listy w tak krótkim czasie, to który miałby najbardziej pozytywny wpływ na Twoje obecne życie? Który w największym stopniu zmieniłby lub ulepszył Twoje życie? Który bardziej niż inne pomógłby Ci osiągnąć resztę celów? Gdy odpowiesz sobie na te pytania, zakreśl wybrany cel i zapisz go u góry nowej kartki. Stanie się on Twoim „głównym sprecyzowanym celem”. Będzie to dla Ciebie punkt odniesienia i zasada porządkująca Twoje przyszłe działania.
***********
Stwórz plan
***********
Po zdecydowanym i wyraźnym wyodrębnieniu jednego celu i uczynieniu go punktem odniesienia dla innych należy ustalić termin jego realizacji. Twoja podświadomość potrzebuje daty, aby mogła skupić wszystkie siły umysłowe na dążeniu do celu.
Przygotuj listę wszystkich możliwych rzeczy, które pomogłyby Ci w realizacji celu. Ułóż ją według kolejności i priorytetów. Wybierz najważniejszy lub najbardziej logiczny krok, który powinieneś zrobić zgodnie ze swoim planem, i natychmiast zacznij działać. Zrób pierwszy krok. Zrób coś. Cokolwiek. Obiecaj sobie, że będziesz codziennie pracował nad realizacją tego celu, aż zostanie on osiągnięty. Od tej chwili porażka Ciebie nie dotyczy, „nie ma takiej opcji”. Skoro uznałeś, że ten cel może mieć najbardziej pozytywny wpływ na Twoje życie, i skoro wybrałeś go na swój główny punkt docelowy, postanów, iż będziesz jak najciężej i jak najdłużej pracował na rzecz jego realizacji i nie poddasz się, aż zostanie osiągnięty. Taka decyzja może zmienić Twoje życie.
***********
Na początek zrób „burzę mózgu”
***********
Istnieje jeszcze jedna technika, dzięki której można ogromnie zwiększyć prawdopodobieństwo osiągnięcia najważniejszego celu. Jest to najpotężniejsza technika kreatywnego myślenia, z jaką się spotkałem. Więcej ludzi wzbogaciło się przy użyciu tej metody niż przy użyciu jakiegokolwiek innego sposobu.
Weź nową kartkę. Zapisz u góry swój „główny skonkretyzowany cel” w formie pytania. Potem skoncentruj się i podaj przynajmniej dwadzieścia odpowiedzi na to pytanie. Na przykład jeżeli Twoim celem jest zarobienie określonej sumy pieniędzy w określonym terminie, zanotujesz następujące pytanie: „W jaki sposób mogę do tego czasu zarobić XXX złotych?”. Potem zmuś się do stworzenia dwudziestu odpowiedzi na pytanie. Taka „burza mózgu” pobudzi Twój umysł do działania, uwolni Twoją kreatywność i podsunie Ci pomysły, o których mogłeś dotychczas nawet nie pomyśleć.
Łatwo będzie udzielić pierwszych trzech, pięciu odpowiedzi. Znalezienie kolejnych pięciu przyjdzie Ci już znacznie ciężej, a ostatnie dziesięć przysporzy Ci niewyobrażalnych trudności, przynajmniej przy pierwszym podejściu do tego ćwiczenia. Jednak musisz się wykazać dyscypliną i siłą woli, tak żeby zapisać co najmniej dwadzieścia odpowiedzi. Kiedy to zrobisz, przyjrzyj się swojej liście i wybierz jedną
z odpowiedzi aby natychmiast zacząć działać. Podjęcie działania pod wpływem rozwiązania z listy najwyraźniej wyzwala inne pomysły i zachęca do czynnej pracy również przy innych odpowiedziach.
Wielkie prawo przyczyny i skutku
Najważniejsze zastosowanie prawa przyczyny i skutku polega na przyjęciu założenia, że myśli są przyczynami, a warunki są skutkami. Twoje myśli tworzą warunki, w których żyjesz. Zmieniając swój sposób myślenia, zmieniasz swoje życie. Twój świat zewnętrzny staje się lustrzanym odbiciem Twojego świata wewnętrznego. Bardzo możliwe, że największym odkryciem w historii idei jest zdanie: „Stajesz się tym, o czym myślisz przez większość czasu”. W podobnym duchu nauczyciel John Boyle zauważył: „Jeżeli będziesz nieustannie o czymś myślał, będziesz mógł to zdobyć”.
Subskrybuj:
Posty (Atom)