馃挩 Nerwica l臋kowa



************
Co to jest Nerwica L臋kowa i kogo Dotyka
************
Nerwica l臋kowa dotyka coraz wi臋kszej ilo艣ci os贸b. Powoduje, 偶e pacjenci gotowi s膮 zrezygnowa膰 z podejmowania wielu aktywno艣ci, przyjemno艣ci tylko po to, by unikn膮膰 objaw贸w. Podobnie jak w ka偶dym z typ贸w zaburze艅 l臋kowych, wiod膮cy jest tutaj mechanizm b艂臋dnego ko艂a, czyli wzajemnego wp艂ywania na siebie emocji i reakcji cia艂a. G艂贸wnie dotyczy os贸by doros艂ych, ale tak偶e nastolatk贸w. Pacjenci cz臋sto przyznaj膮, i偶 w zaawanwowanym stanie nerwicy l臋kowej trudno okre艣li膰 co pojawia si臋 najpierw - my艣l, emocja, czy niepokoj膮ce objawy somatyczne. Takie wymieszanie objaw贸w powoduje, 偶e zanim zostanie rozpoznana nerwica, trzeba wykona膰 szereg bada艅. Szczeg贸艂owe diagnozowanie somatyczne cz臋sto pozwala stwierdzi膰 istnienie jaki艣 zmian (niedobory witamin, zaburzenia hormonalne, choroby), kt贸re jednocze艣nie mog膮 powodowa膰 czasowe uspokojenie oraz/lub jeszcze bardziej pot臋guj膮 wyst臋powanie objaw贸w. Je艣li kto艣 cierpi na zaburzenia nerwicowe od co najmniej roku i rozpocz膮艂 drog臋 diagnostyczn膮, przyzna, i偶 zosta艂 przebadany w niemal偶e ka偶dym z mo偶liwych kierunk贸w, a lekarze nic nie znale藕li - i tu pojawia si臋 kolejny obszar powoduj膮cy l臋k: \"pewnie jestem chory na tak powa偶n膮 chorob臋, kt贸rej lekarze nie potrafi膮 rozpozna膰, dla mnie ju偶 nie ma wyj艣cia, na pewno umr臋, nie znios臋 kolejnego napadu, nikt mi nie potrafi pom贸c\". Takie wypowiedzi s膮 typowe w sytuacji, gdy nie mo偶na stwierdzi膰 偶adnej choroby, a objawy ci膮gle sie utrzymuj膮, narastaj膮 i 偶adne leczenie somatyczne nie przynosi poprawy (lub czasowo dzia艂a na zasadzie efektu placebo).

***********
Poznaj Objawy Nerwicy L臋kowej
***********
Nerwica l臋kowa to zaburzenie, w kt贸rym wiod膮cym objawem jest l臋k. Pojawia si臋 on w r贸偶nych sytuacjach i z r贸偶nym nat臋偶eniem, powoduj膮c przy tym objawy somatyczne. L臋k cz臋sto jest opisywany przez pacjent贸w w dw贸ch kategoriach: jako l臋k dotycz膮cy wydarze艅 (najcz臋艣ciej jako l臋k przed 艣mierci膮 w艂asn膮 lub kogo艣 z rodziny) lub l臋k nieuzasadniony. Ten nieokre艣lony l臋k zwykle tak偶e dotyczy os贸b lub wydarze艅, jednak pacjeni maj膮 do takiego rozumienia utrudniony dost臋p z powodu r贸偶nych do艣wiadcze艅 i emocji. Potrafi膮 powiedzie膰, 偶e prze偶ywaj膮 l臋k, ale trudno im po艂膮czy膰 emocje z obiektem l臋ku. Paradoksalnie, cz臋sto pacjenci z zaburzeniami l臋kowymi pokazuj膮, 偶e maj膮 bogate 偶ycie wewn臋trzne, s膮 empatyczni, wra偶liwi, potrafi膮 nazywa膰 emocje, jednak jest obszar i ich w艂asnym 偶yciu psychicznym, kt贸ry jest dla nich samych niedost臋pny.
Im bardziej nie maj膮 dost臋pu do w艂asnych nie艣wiadomych obszar贸w, tym bardziej obawy ulegaj膮 nasileniu. Sytuacj臋 dodatkowo komplikuje fakt, 偶e mechanizmowi "b艂臋dnego ko艂a" towarzyszy ca艂a gama mechanizm贸w obronnych, kt贸re maj膮 za zadanie ochron臋 przed trudnymi tre艣ciami. Czasem l臋k jest tak silny, 偶e konieczne jest w艂膮czenie leczenia farmakologicznego, gdy偶 objawy na tyle paralizuj膮 偶ycie pacjenta, 偶e nie jest on w stanie funkcjonowa膰 w domu, w pracy, w艣r贸d ludzi.

Przypomnijmy bardziej szczeg贸艂owo objawy typowe dla zaburze艅 l臋kowych. Wyr贸偶nia si臋 trzy grupy objaw贸w nerwicowych. Nale偶膮 do nich:

************
Objawy Somatyczne - Fizyczne Nerwicy
************
czyli dotycz膮cymi cia艂a, mog膮 by膰 b贸le i dolegliwo艣ci zwi膮zane ze zwi臋kszony napi臋ciem wewn臋trznym, np.
b贸le i zawroty g艂owy,

# b贸le 偶o艂膮dka,

# b贸le i ko艂atanie serca,

# b贸le kr臋gos艂upa,

# dr偶enie ko艅czyn,

# nag艂e uderzenia gor膮ca,

# zaburzenia r贸wnowagi,

# zaburzenia seksualne,

# bezsenno艣膰,

# wymioty,

Mog膮 one wyst臋powa膰 w sytuacjach stresowych jak r贸wnie偶 na poz贸r bez wi臋kszego powodu.

************
Objawy Nerwicowe Dotycz膮ce Sfery Poznawczej
************
# powstawanie zaburze艅 pami臋ci i koncentracji uwagi,

# natr臋tne my艣li,

# przymus powtarzania tych samych czynno艣ci,

# derealizacja czyli zmiany w postrzeganiu rzeczywisto艣ci.

***********
Objawy Emocjonalne
***********
# nieuzasadniony l臋k,

# nieokre艣lony niepok贸j,

# napady paniki,

# fobie,

# og贸lne przygn臋bienie,

# apatia,

# brak motywacji,

# utrata mo偶liwo艣ci odczuwania przyjemno艣ci,

# poirytowanie,


***********
Poznaj Przyczyny Nerwicy L臋kowej
***********
Po zg艂oszeniu si臋 do terapeuty pacjenci bardzo cz臋sto przedstawiaj膮 konkretne, logiczne rozumienie tego, co si臋 z nimi dzieje, jak prze偶ywaj膮 swoj膮 sytuacj臋, jednak po pewnym czasie, w trakcie psychoterapii, przyznaj膮, 偶e ju偶 od dawna czuli, i偶 warto by by艂o zaj膮膰 si臋 jakimi艣 wydarzeniami, co艣 pouk艂ada膰, przepracowa膰, od czego艣 odpocz膮膰, podj膮膰 jak膮艣 aktywno艣膰, jednak istnia艂y takie okoliczno艣ci zewn臋trzne i wewn臋trzne, kt贸re nie pozwala艂y na swobod臋 dzia艂ania. Do艣wiadczenie pokazuje, 偶e przyczyna nerwicy l臋kowej le偶y g艂臋biej, nie tyle w ciele, co w duszy.Funkcjonowanie w dw贸ch rzeczywisto艣ciach - powinno艣ci i woli - czasem bywa bardzo konfliktowe. Jedni radz膮 sobie lepiej inni gorzej z r贸偶nego rodzaju presj膮, zar贸wno z w艂asnej strony, jak i z prze偶ywanymi naciskami p艂yn膮cymi z otoczenia. Je艣li obszary konflikt贸w wewn臋trznych s膮 bardzo silne, wa偶ne dla pacjenta, trudno wtedy podejmowa膰 decyzj臋 bez poczucia winy, trudno o dokonywanie wyboru bez prze偶ywania silnej utraty dotycz膮cej tego, co zostaje pomini臋te. Na co dzie艅 cz臋sto nie zastanawiamy si臋 nad takimi wewn臋trznymi dylematami, nie s艂uchamy uwa偶nie siebie, nie ma na to czasu. Jednak nasza psychika rz膮dzi si臋 swoimi prawami i wcze艣niej czy p贸藕niej zakomunikuje, 偶e jest co艣, nad czym trzeba si臋 pochyli膰, czym trzeba si臋 zaj膮膰. Zag艂uszanie emocji powoduje, 偶e te trudne tre艣ci daj膮 o sobie zna膰 w inny spos贸b, czyli poprzez l臋k.

************
Leczenie Nerwicy L臋kowe
************
L臋k pojawiaj膮cy si臋 w zaburzeniach nerwicowych jest konkretnym komunikatem, 偶e pacjent prze偶ywa co艣, co jest trudne, do czego nie ma dost臋pu, 偶e do艣wiadcza pewnego rodzaju wewn臋trznego konfliktu, kt贸rego nie jest w stanie sam rozpozna膰 i z kt贸rym sobie nie radzi. Czasami na pierwszy rzut oka wydaje si臋, 偶e je艣li pacjent do艣wiadcza presji dotycz膮cej np. zmiany pracy, to wystarczy t臋 prac臋 zmieni膰, aby pozby膰 si臋 objaw贸w i problem贸w. Po jakim艣 czasie okazuje si臋, 偶e taka zmiana mo偶e chwilowo spowodowa艂a popraw臋 nastroju, ale nie rozwi膮za艂a tego, z czym pacjent od dawna si臋 boryka. 
Aby si臋gn膮膰 przyczyn nerwicy l臋kowej i aby pouk艂ada膰 te wszystkie emocje, trzeba d艂u偶szego czasu i obiektywnej relacji, czyli psychoterapii. Taka perspektywa mo偶e by膰 odstraszaj膮ca dla tych os贸b, kt贸re oczekuj膮 natychmiastowej gratyfikacji, szybkich efekt贸w, kt贸re maj膮 trudno艣ci z podtrzymywaniem bliskich relacji. Psychoterapia jest propozycj膮 pracy opartej na bliskiej relacji z terapeut膮, aby w ten spos贸b pacjent m贸g艂 na bie偶膮co do艣wiadcza膰 i przygl膮da膰 si臋 swoim emocjom oraz omawia膰 wszystko to, co pojawia si臋 w relacji terapeutycznej. Takie leczenie wymaga czasu, zaanga偶owania, cierpliwo艣ci, jednak uzyskana w ten spos贸b wi臋ksza znajomo艣膰 siebie pozwala przede wszystkim zdecydowanie os艂abi膰 lub ca艂kowicie pozby膰 si臋 obajw贸w, a w d艂u偶szej perspektywie na dokonywanie bardziej 艣wiadomych, a tym samym satysfakcjonuj膮cych decyzji.

************
Psychoterapia Nerwicy L臋kowej
************
Leczenie nerwicy l臋kowej poprzez psychoterapi臋 mo偶e na pocz膮tku okaza膰 si臋 trudne dla os贸b licz膮cych na szybk膮 zmian臋, ust膮pienie objaw贸w. Pacjenci, kt贸rzy maj膮 艣wiadomo艣膰 tego, 偶e l臋ki s膮 informacj膮 p艂yn膮c膮 z nie艣wiadomo艣ci, pokazuj膮c膮, 偶e problem tkwi w emocjach, maj膮 wi臋ksz膮 tolerancj臋 na to, 偶e na efekty trzeba b臋dzie poczeka膰. Bywa, 偶e objawy nerwicowe nasilaj膮 si臋 podczas terapii, co mo偶e stanowi膰 argument do zbyt pochopnego przerywania terapii. Niekt贸re osoby leczenie traktuj膮 wybi贸rczo (albo leki, albo terapia), co mo偶e wp艂ywa膰 na nich niekorzystnie, poniewa偶 w silnych stanach l臋kowych nie mo偶na zrezygnowa膰 z leczenia farmakologicznego. Farmakoterapia nie stoi w sprzeczno艣ci z psychoterapi膮. Je艣li obajwy s膮 bardzo silne, aby terapia mog艂a mie膰 szans臋 da膰 jakiekolwiek efekty, konieczne jest przyjmowanie lek贸w. 

W terapii najwa偶niejsze jest, aby da膰 sobie mo偶liwo艣膰 swobodnego wypowiadania emocji. To jest jednocze艣nie najtrudniejsze, poniewa偶 w miejsce niewypowiedzianych emocji wkraczaj膮 objawy l臋kowe. Potrzeba wiele czasu, cierpliwo艣ci, poczucia bezpiecze艅stwa i zaufania, aby dotrze膰 do przyczyn l臋ku i zacz膮膰 sobie z nim radzi膰 w bardziej przyst臋pny spos贸b.