馃挩 Zaburzenia osobowo艣ci


Zaburzenia osobowo艣ci to sta艂e wzorce zachowania, odbiegaj膮ce od normy, maj膮ce sw贸j pocz膮tek ju偶 w dzieci艅stwie. Cechy te wp艂ywaj膮 negatywnie na osob臋 chor膮, powoduj膮c jej cierpienie. Osoba z zaburzeniem osobowo艣ci mo偶e by膰 nadmiernie podejrzliwa, 偶y膰 w ci膮g艂ym l臋ku przed krytyk膮 lub nie liczy膰 si臋 z normami spo艂ecznymi. Zobacz, jakie zaburzenia osobowo艣ci wyr贸偶niamy i na czym polega ich leczenie.

Zaburzenia osobowo艣ci to zaburzenia psychiczne, kt贸re mo偶na scharakteryzowa膰 jako zesp贸艂 cech i zachowa艅 powoduj膮cych trudno艣ci w funkcjonowaniu. Przez te g艂臋boko zakorzenione i utrwalone wzorce post臋powania osoba z zaburzeniem osobowo艣ci ma problemy w relacjach, zaburzony jest tak偶e jej spos贸b postrzegania siebie i otoczenia.

Zobacz tak偶e: Choroba dwubiegunowa to wieczne hu艣tawki nastroju. Jak leczy膰 zaburzenie afektywne dwubiegunowe?

Zaburzenia osobowo艣ci pojawiaj膮 si臋 na og贸艂 w dzieci艅stwie i nie ustaj膮 w wieku dojrza艂ym. To trwa艂e zmiany charakteru, kt贸re wp艂ywaj膮 destrukcyjnie na osob臋 zaburzon膮 i jej 艣rodowisko. Osoba z zaburzeniami osobowo艣ci zazwyczaj nie zna samej siebie, nie potrafi radzi膰 sobie z wyzwaniami i gubi si臋 w sytuacjach spo艂ecznych. To nieprzystosowanie do 偶ycia powoduje cierpienie osoby zaburzonej. Niejednokrotnie cierpi膮 te偶 jej bliscy.

***********
G艂贸wne cechy zaburze艅 osobowo艣ci:
***********
#g艂臋boko zakorzenione wzorce zachowa艅 od dzieci艅stwa lub m艂odo艣ci,
# ma艂o elastyczne reakcje na sytuacje indywidualne i spo艂eczne,
# odmienny ni偶 spotykany w danej kulturze spos贸b spostrzegania, my艣lenia i odczuwania,
#obejmowanie wiele zakres贸w funkcjonowania psychologicznego (emocje, postawy, my艣lenie, pobudliwo艣膰, kontrola pop臋d贸w itp.),
# subiektywne cierpienie,
trudno艣ci w osi膮gni臋ciach 偶yciowych.

***********
Zaburzenia osobowo艣ci - rodzaje i objawy
***********
W Mi臋dzynarodowej Klasyfikacji Chor贸b i Problem贸w Zdrowotnych ICD-10 wyr贸偶nia si臋 osiem g艂贸wnych typ贸w zaburze艅 osobowo艣ci.

Osobowo艣膰 paranoiczna - cechuje j膮 brak zaufania do innych ludzi, podejrzliwo艣膰, wrogo艣膰, nadmierna wra偶liwo艣膰 na krytyk臋. Taka osoba cz臋sto ma zawy偶one poczucie w艂asnej warto艣ci, a jej reakcje s膮 nacechowane ch艂odem. Osobowo艣膰 paranoiczna mo偶e zauwa偶a膰 zniewag臋 i lekcewa偶enie w s艂owach, kt贸re wcale nie mia艂y nie艣膰 takiego przekazu.

Osobowo艣膰 schizoidalna - robi wra偶enie osoby ch艂odnej emocjonalnie, przy pierwszym kontakcie nie tryska humorem. Jej pogl膮dy odbiegaj膮 od pogl膮d贸w innych os贸b i mog膮 by膰 ekscentryczne. Takie osoby s膮 samotnikami, nie czerpi膮 satysfakcji z reakcji interpersonalnych i trzymaj膮 si臋 na uboczu. Nie wchodz膮 w trwa艂e zwi膮zki i nie interesuj膮 si臋 seksualno艣ci膮.

Osobowo艣膰 dyssocjalna - takie osoby nie licz膮 si臋 z osobami i potrzebami innych ludzi i nie przestrzegaj膮 norm spo艂ecznych. S膮 impulsywne i agresywne, maj膮 nisk膮 tolerancj臋 na frustracj臋 i nie przewiduj膮 konsekwencji swoich czyn贸w. Cz臋sto 艂ami膮 prawo i nadu偶ywaj膮 alkoholu lub 艣rodk贸w psychoaktywnych.

Osobowo艣膰 chwiejna emocjonalnie:
podtyp impulsywny - takie osoby cechuje zmienny nastr贸j i sk艂onno艣膰 do wybuch贸w, reaguj膮 gniewem i przemoc膮.
podtyp borderline - (osobowo艣膰 z pogranicza) opr贸cz chwiejnych emocji borderline charakteryzuje niejasny obraz siebie, cel贸w, preferencji, prze偶ywanie chronicznej pustki, anga偶owanie si臋 w niestabilne zwi膮zki.

Osobowo艣膰 histrioniczna - taka osoba ma potrzeb臋 by膰 w centrum uwagi. Charakteryzuje j膮 p艂ytka uczuciowo艣膰 i sk艂onno艣膰 do teatralnych zachowa艅. Prowokuje i uwa偶a swoje zwi膮zki za bli偶sze, ni偶 s膮 nimi w rzeczywisto艣ci.

Osobowo艣膰 anankastyczna - jest sumienna, obsesyjnie dba o szczeg贸艂y, chorobliwie obawiaj膮c si臋 pope艂nienia b艂臋du. Jest ma艂o elastyczna w kwestiach etycznych i religijnych.

Osobowo艣膰 unikaj膮ca - 偶yje w ci膮g艂ym l臋ku przed krytyk膮 i odrzuceniem. Ma trudno艣膰 w nawi膮zywaniu kontakt贸w spo艂ecznych, unika wyzwa艅, jednocze艣nie odczuwaj膮c cierpienie z tego powodu.

Osobowo艣膰 zale偶na - takie osoby czuj膮 si臋 niekompetentne i maj膮 problem z formu艂owaniem w艂asnych opinii. Cechuje je uleg艂o艣膰. W wielu sytuacjach spo艂ecznych czuj膮 si臋 bezradne. Potrzebuj膮 wsparcia innych os贸b.

***********
Zaburzenia osobowo艣ci - przyczyny
***********
Na wyst膮pienie zaburze艅 osobowo艣ci mog艂a wp艂yn膮膰:

# brak rodzica,
# d艂ugotrwa艂a separacja,
# nieprawid艂owe relacje pomi臋dzy ojcem i matk膮,
# dorastanie w warunkach spo艂ecznej patologii),
do艣wiadczenie maltretowania (przemoc fizyczna, s艂owna, seksualna).
# relacje pomi臋dzy dzieckiem a rodzicami,
# nadopieku艅czo艣膰 i kontroluj膮cy rodzice,
# surowe wychowanie i ch艂贸d emocjonalny.

Jednym z kryteri贸w branych pod uwag臋 przy rozpoznawaniu zaburze艅 osobowo艣ci jest wiek, w kt贸rym u pacjenta pojawi艂y si臋 pierwsze objawy. Zwykle ma on pocz膮tek w okresie dorastania i we wczesnej m艂odo艣ci.

Inne aspekty brane pod uwag臋 to czynniki biologiczne i nieprawid艂owo艣ci dotycz膮ce uk艂ad贸w neuroprzeka藕nikowych.

Specjali艣ci zwracaj膮 te偶 uwag臋 na skutki nadu偶ywania substancji psychoaktywnych.

***********
Zaburzenia osobowo艣ci - leczenie
***********
Podstawow膮 metod膮 leczenia zaburze艅 osobowo艣ci jest d艂ugoterminowa psychoterapia grupowa lub indywidualna, a jej skuteczno艣膰 zale偶y od stopnia zaburzenia. Specjali艣ci najbardziej polecaj膮 psychoterapi臋 wgl膮dow膮. Zazwyczaj dobre efekty daje psychoterapia analityczna lub terapia psychodynamiczna oraz podej艣cie behawioralno-poznawcze. Leczenie zaburze艅 osobowo艣ci jest trudne ze wzgl臋du na kryzysowe sytuacje i wymaga od psychoterapeuty du偶ego do艣wiadczenia oraz sta艂ej superwizji.

W zaburzeniach osobowo艣ci wsp贸艂wyst臋puj膮 czasem nerwica lub depresja. Naukowcy cz臋sto 艂膮cz膮 te偶 wyst臋powanie zaburze艅 od偶ywiania (bulimia, anoreksja) z zaburzeniem borderline. Je艣li pacjent zmaga si臋 z l臋kiem lub stale obni偶onym nastrojem mo偶na zastosowa膰 leki przeciwdepresyjne, przeciwl臋kowe i uspokajaj膮ce.

Czasem impulsywno艣膰 i zachowania agresywne pacjent贸w mog膮 z艂agodzi膰 leki normotymiczne (przeciwpsychotyczne). U pacjent贸w z zaburzeniem osobowo艣ci borderline dobre efekty w przypadku zachowa艅 autoagresywnych daj膮 leczenie lekami przeciwdepresyjnymi z grupy SSRI.