👔... A Wytrwałość
„Wystrzegaj się zbyt pospiesznych prób zostania wielkim mężem. Na dziesięć tysięcy takich przedsięwzięć udaje się jedno. To przerażające statystyki”
— Benjamin Disreali
Wytrwałość to samodyscyplina w akcji. Zdolność do wykazania się wytrwałością w obliczu niepowodzeń i chwilowych porażek stanowi kluczowy element w dążeniu do życiowego sukcesu. Napoleon Hill stwierdził: „Wytrwałość jest tym dla charakteru człowieka, czym węgiel dla stali”. Podstawową przyczyną sukcesu jest wytrwałość i, na tej samej zasadzie, podstawową przyczyną niepowodzenia jest brak wytrwałości, rezygnowanie zbyt szybko.
Istnieje bezpośredni związek między samodyscypliną a poczuciem własnej wartości. Ilekroć zmuszasz się, aby zrobić to, co trzeba, kiedy trzeba i bez względu na to, czy Ci się chce, czy nie, podnosi się Twoja samoocena. Właśnie w tym miejscu pojawia się bezpośredni związek między poczuciem własnej wartości i wytrwałością. Za każdym razem, gdy się nie poddasz i zmusisz się do dalszej pracy, nawet gdy masz już ochotę zrezygnować, Twoje poczucie własnej wartości wzrośnie.
Każdy przejaw samodyscypliny wzmacnia pozostałe jej przejawy. Tak samo każdy przejaw wytrwałości wzmacnia pozostałe jej przejawy. Kiedy raz za razem zmuszasz się do wytrwałości, coraz bardziej siebie lubisz i szanujesz. Stajesz się silniejszy i bardziej pewny siebie. Już nic Cię nie zatrzyma.
***********
Nagroda wytrwałości
***********
Wytrwałość jest nagrodą samą w sobie. Ilekroć zmuszasz się do kontynuowania zadania, czy to małego, czy dużego, czujesz się szczęśliwszy i masz lepsze mniemanie o sobie. Kiedy robisz coś ekstra, wychodząc poza to, za co Ci zapłacono albo czego od Ciebie oczekiwano, wzrasta Twoja samoocena. Czujesz, że masz większą władzę i kontrolę nad własnym życiem. A kiedy w życiu zawodowym wykonasz coś nieobowiązkowego, będziesz chodzić w glorii. Podstawowa różnica między zwycięzcami a przegranymi jest prosta: zwycięzcy nigdy nie rezygnują, a rezygnujący nigdy nie zwyciężają.
Można podnieść swoją zdolność trwania przy tym, co ważne, przemawiając do siebie w pozytywny sposób. Powiedz sobie: „Jestem nie do zatrzymania!”. Zanim zabierzesz się do pracy nad jakimś poważnym przedsięwzięciem, zaprogramuj się wcześniej słowami: „Nigdy się nie poddaję”. Zanim osiągniesz cokolwiek wartościowego w życiu, musisz zdać „egzamin wytrwałości”. Zwykle ma on postać „testu bojowego”, który nieoczekiwanie, bez ostrzeżenia zostaje Ci narzucony. Nagle spotyka Cię wielkie niepowodzenie, jakiś problem, tymczasowa porażka lub nawet całkowita katastrofa. Kiedy tak się dzieje, przypomnij sobie, że to „czas próby”. Pokazujesz wówczas, z jakiej gliny jesteś ulepiony. To czas, kiedy ujawniasz przed sobą i innymi siłę swojego charakteru i swoją prawdziwą determinację, żeby odnieść sukces.
***********
Zdolność reagowania
***********
Zdolność skutecznego reagowania na niepowodzenia mierzy się za pomocą gotowości do odniesienia sukcesu. Kiedy spotka Cię duże niepowodzenie lub jakiś kłopot, przez jakiś czas będziesz się czuł ogłuszony. To uczucie w dużej mierze przypomina uderzenie w emocjonalny splot słoneczny. Na kilka sekund lub minut zatrzyma Cię ono w miejscu. Przez tę chwilę często człowiek doświadcza rozczarowania lub zaczyna rozczulać się nad sobą. Skarży się wówczas: „Dlaczego mnie to spotkało?”. Nie ma jednak znaczenia to, jak nisko upadniesz, lecz to, jak wysoko się odbijesz. Chodzi o to, żeby jak najszybciej się odbić. Elastyczność w reakcji na nieoczekiwane zmiany jest podstawą długotrwałego sukcesu. Przypomnijmy tu słynne wersy amerykańskiego poety Johna Drydena, który w usta wojownika wkłada takie oto słowa: „Rany me krwawią, więc chwilę spocznę, a potem wstanę i ruszę do boju”.
Nie bądź zaskoczony, wstrząśnięty czy rozczarowany, kiedy coś Ci się nie uda. Czasem zawodzą nawet najlepiej przygotowane plany. Zamiast tego lepiej oczekiwać, że rozczarowania i niepowodzenia będą częścią Twojego życia. Weź głęboki oddech, pozbieraj się i idź dalej przed siebie.
***********
Optymizm uczyni Cię Elastycznym
***********
Najważniejszą cechą, jakiej potrzebujemy, żeby odnieść sukces i być wytrwałymi, jest optymizm, który oznacza nieograniczoną ufność we własne siły i wiarę w ostateczny sukces. Aby nie stracić optymizmu, należy kontrolować i dyscyplinować swój sposób myślenia, kiedy coś dzieje się nie po naszej myśli. Nie wolno Ci się nad sobą litować. Pamiętaj, nic jesteś ofiarą. Jesteś dorosłym człowiekiem i odpowiadasz za swoje życie. Robisz to, na co sam się zdecydowałeś. Niepowodzenia są wpisane w cenę sukcesu. Stanowią zaledwie ograniczniki prędkości na drodze do powodzenia.
Postaraj się nie winić innych ani nie szukać wymówek. Kiedy narzekasz albo zrzucasz winę na kogoś innego, czujesz się i brzmisz jak osoba małostkowa i bez znaczenia. Co gorsza, taka postawa odbiera Ci osobistą siłę. Zawsze gdy posuwasz się do krytyki lub narzekania, osłabiasz się i ograniczasz swoją zdolność skutecznego rozwiązania danej sytuacji. Lepiej zaakceptować wszelkie niepowodzenia, mówiąc: „To ja za to odpowiadam”. Zastanów się, dlaczego to Ty odpowiadasz za to, co się stało, nie próbuj zwalić winy na innych. Nie tłumacz się.
***********
Aktywność kontra bierność
***********
Postanów, że będziesz koncentrował się na szukaniu rozwiązania i na tym, co można zrobić od razu, a nie na tym, co się stało, i na rozpamiętywaniu, kto jest winny. Myśl w kategoriach działań, które można podjąć, żeby rozwiązać sytuację. Nie myśl, co się nie udało i kogo trzeba obarczyć odpowiedzialnością.
Żeby zachować optymizm, należy w każdej sytuacji znajdować to, co dobre. Jeżeli będziesz szukał czegoś dobrego, zawsze coś takiego znajdziesz. A jako że umysł może pomieścić tylko jedną myśl naraz, automatycznie odzyskasz pozytywne i optymistyczne nastawienie oraz pełną kontrolę nad swoim życiem.
Niech każdy problem i każda trudność stanowią dla Ciebie cenną lekcję. Każde niepowodzenie zawiera jakąś naukę, która została Ci dana jako pomoc w odniesieniu większych sukcesów w przyszłości. Różnica między sukcesami a porażkami jest prosta: nieudacznicy litują się nad sobą, kiedy coś pójdzie nie tak, podczas gdy ludzie sukcesu wyciągają z sytuacji wartościowe wnioski, które pomogą im później w przyszłości.
***********
Szukaj Prezentów
***********
Norman Vincent Peale1 zwykł mawiać: „Kiedy Bóg chce Ci przesłać prezent, opakowuje go w jakiś problem. Im większy prezent, tym trudniejszy problem”. Dlatego zamiast koncentrować się na problemie, postaraj się znaleźć prezent. Najwspanialsze jest to, że on tam zawsze jest. Co więcej, czasami prezent, czyli cenna lekcja, może mieć dużo większą wartość, niż wart jest sam problem. Niekiedy rzecz, której uczysz się podczas rozwiązywania problemu, staje się kluczem do życiowego sukcesu. Słusznie zauważył Napoleon Hill: „W każdym problemie lub w każdej przeszkodzie tkwi ziarno równie dużej lub większej szansy bądź korzyści. Musisz je tylko znaleźć”.
Myśl cały czas o sobie jak o silnym, mocnym i stanowczym człowieku, stojącym w obliczu przeciwności losu. Bądź jak angielski generał z czasów I wojny światowej, którego żołnierze opisywali następująco: „I oto stoi niczym żelazny pal, wbity w zamarzniętą ziemię, nie do ruszenia”. Niech to będzie dokładny opis Twojej postawy, ilekroć musisz się zmierzyć z trudnościami czy jakimikolwiek kłopotami. Podejmij decyzję, że będziesz jak żelazny pal wbity w zamarzniętą ziemię.
**********
Zdecyduj zawczasu
**********
Jeżeli z góry postanowisz, że nigdy się nie poddasz, Twój sukces jest już w zasadzie pewny. W ostatecznym rozrachunku nic — poza Tobą — Cię nie zatrzyma.
W życiu nie ma znaczenia, ile razy zostaniesz rozłożony na łopatki. Liczy się tylko to, ile razy się podniesiesz. Jeżeli wciąż będziesz wstawał i dążył naprzód, w końcu dotrzesz do celu.
Za każdym razem gdy wykażesz się samodyscypliną i nie poddasz się w obliczu przeciwności losu, wzrosną u Ciebie samoocena i pewność siebie. Wraz ze wzrostem samooceny człowiek czuje się silniejszy, mocniejszy, nie do zatrzymania. A lepszy i silniejszy człowiek jest zdolny do przezwyciężenia trudności jeszcze raz — i jeszcze raz.
Jeżeli zdołasz wytrwać w obliczu niepowodzeń, Twoje życie zacznie się prawdziwie rozkręcać, czerpiąc z pokładów poczucia własnej wartości, samodyscypliny i wytrwałości, a Ty sam staniesz się w końcu niczym nieposkromiony żywioł.
Pamiętaj, że wytrwałość to samodyscyplina w akcji.
W części II dowiemy się, w jaki sposób zastosować te zasady w praktyce, w konkretnych dziedzinach życia, aby odnieść większy sukces w pracy i życiu zawodowym i w ciągu kilku miesięcy czy lat wykorzystać swój potencjał.
Subskrybuj:
Posty (Atom)