馃憯 Magia Samodyscypliny
Dlaczego niekt贸rzy ludziom sukcesy przychodz膮 艂atwiej ni偶 innym? Dlaczego jedni zarabiaj膮 wi臋cej, maj膮 szcz臋艣liwsze 偶ycie i w tym samym czasie osi膮gaj膮 lepsze wyniki ni偶 wi臋kszo艣膰 ludzi? Na czym polega prawdziwa "tajemnica sukcesu"?
Nie tylko pragniemy tego samego, ale r贸wnie偶 doskonale wiemy, co musimy zrobi膰, 偶eby to osi膮gn膮膰. Wszyscy r贸wnie偶 planujemy to zrobi膰... kiedy艣. Jednak zanim si臋 do tego faktycznie we藕miemy, dochodzimy do wniosku, 偶e nale偶y si臋 nam kr贸tki wypad w wyimaginowane miejsce zwane wysp膮 Kiedy艣. M贸wimy, 偶e kiedy艣 przeczytamy t臋 ksi膮偶k臋; kiedy艣 zaczniemy 膰wiczy膰; kiedy艣 podniesiemy swoje kwalifikacje i zaczniemy wi臋cej zarabia膰; kiedy艣 zapanujemy nad swoimi finansami i w ko艅cu wygrzebiemy si臋 z d艂ug贸w. Tak, kiedy艣 zrobimy wszystko to, co - jak wiemy - jest nam potrzebne do osi膮gni臋cia pozosta艂ych cel贸w. Kiedy艣.
Prawdopodobnie osiemdziesi膮t procent ludzi przez wi臋kszo艣膰 czasu go艣ci na wyspie Kiedy艣. Rozmy艣laj膮, marz膮 i fantazjuj膮 na temat tych wszystkich rzeczy, kt贸re "kiedy艣" zrobi膮. Pierwsza zasada sukcesu jest prosta: wydostanie si臋 z wyspy! Przesta艅 szuka膰 wym贸wek!! Zr贸b to, co masz zrobi膰, albo tego nie r贸b, ale przesta艅 si臋 t艂umaczy膰. Nie u偶ywaj ju偶 swojego wspania艂ego umys艂u do wymy艣lania zawi艂ych wkr臋t贸w i usprawiedliwie艅, t艂umacz膮cych Tw贸j brak dzia艂ania. Zr贸b co艣. Cokolwiek. No ju偶! Powtarzaj sobie:
" To, co si臋 stanie, zale偶y ode mnie!".
Wym贸wek szukaj膮 nieudacznicy; post臋p贸w dokonuje zwyci臋zcy. W jaki spos贸b sprawdzi膰, czy nasza ulubiona wym贸wka ma racj臋 buty? To proste. Wystarczy si臋 rozejrze膰 i zapyta膰: " Czy jest tu osoba, kt贸ra stosuje t臋 sam膮 wym贸wk臋, a mimo to odnosi sukcesy?' Kiedy zasada to pytanie, b臋dziesz musia艂 uczciwie przyzna膰, 偶e tysi膮ce, a nawet miliony ludzi, znajdowa艂y si臋 w du偶o gorszej sytuacji, a jednak dosz艂y do cudownych rzeczy w swoim 偶yciu. Skoro tysi膮ce czy miliony ludzi potrafi艂y tego dokona膰, to znaczy, 偶e Ty tak偶e mo偶esz, o ile spr贸bujesz.
Gdyby ludzie wk艂adali tyle samo energii w realizowanie swoich cel贸w, co w t艂umaczenie si臋 偶e swoich niepowodze艅, efekty zaskoczy艂yby ich samych. Najpierw jednak trzeba si臋 wydosta膰 z wyspy.
************
... POCZ膭TKI
************
Wi臋kszo艣膰 filozof贸w, nauczycieli i ekspert贸w zgadza si臋 co do jednego: ogromnego znaczenia Samodyscypliny. Ot贸偶 偶eby oprze膰 si臋 pokusie szukania dla siebie wym贸wek, musisz by膰 zdyscyplinowany. Samodyscyplina jest czynnikiem, dzi臋ki kt贸remu mo偶na si臋 "wydosta膰 z wyspy". Stanowi ona klucz do wspania艂ego 偶ycia, bez niej nie spos贸b osi膮gn膮膰 偶adnego trwa艂ego sukcesu.
Rozwini臋cie u siebie cnoty Samodyscypliny zmieni艂o bieg mojego 偶ycia; zmieni r贸wnie偶 bieg Twojego. Poniewa偶 nieustanie wymaganej od siebie wi臋cej i wi臋cej, odnios艂em sukces najpierw w mi艂o艣ci, a nast臋pnie w strefie sportu. Jednocze艣nie dokszta艂ca艂em si臋 sp臋dzaj膮c tysi膮ce godzin w pozyskiwaniu wiedzy i umiej臋tno艣ci. Co my艣l臋 偶e zaowocuje sukcesem w moim 偶yciu.
************
Tajemnica sukcesu...
************
Samodyscyplina to zdolno艣膰 robienia tego, co trzeba, kiedy trzeba i bez wzgl臋du na to, czy si臋 nam chce, czy nie !!!!!!!
W艂a艣nie dlatego samodyscyplina stanowi klucz do wielko艣ci cz艂owieka. Jest ona magiczna w艂a艣ciwo艣ci膮, kt贸ra otwiera przed nami wszystkie drzwi i sprawia, 偶e wszystko staje si臋 mo偶liwe. Dzi臋ki samodyscyplinie przeci臋tna osoba mo偶e dotrze膰 na tyle daleko, na ile jej pozwol膮 w艂asne uzdolnienia i inteligencja. Jednak偶e bez niej nawet osoba obdarzona wszelkim b艂ogos艂awie艅stwem pochodzenia, wykszta艂cenia i odpowiednich szans rzadko kiedy wybija si臋 ponad przeci臋tno艣膰.
*************
Twoi wrogowie...
*************
Wiemy ju偶, 偶e samodyscyplina jest kluczem do sukcesu. Tym samym brak Samodyscypliny stanowi g艂贸wn膮 przyczyn臋 pora偶ki, frustracji, niezadowalaj膮cych wynik贸w i braku szcz臋艣cia w 偶yciu. Ka偶e nam r贸wnie偶 szuka膰 wym贸wek i nie docenia膰 samych siebie.
Najprawdopodobniej dwoma najwi臋kszymi wrogami sukcesu, szcz臋艣cia i samospe艂nienia s膮 " linia najmniejszego oporu" i " wsp贸艂czynnik dora藕nej korzy艣ci". Linia najmniejszego oporu powoduje, 偶e ludzie w prawie ka偶dej sytuacji wybieraj膮 najprostsze rozwi膮zanie. Wsz臋dzie poszukuj膮 dr贸g na skr贸ty. Przychodz膮 do pracy na ostatni膮 chwil臋 i wychodz膮 z niej przy pierwszej nadarzaj膮cej si臋 okazji. Wypatruj膮 艂atwych i szybkich sposob贸w wzbogacania si臋. Z czasem wyrabiaja w sobie nawyk wyszukiwania najprostszej i najszybszej drogi do osi膮gni臋cia tego, czego pragn膮, zamiast zrobi膰 to, co konieczne - chod藕 trudne - do osi膮gni臋cia prawdziwego sukcesu. Wsp贸艂czynnik dora藕nej korzy艣ci, kt贸ry stanowi rozwini臋cie prawa linii najmniejszego oporu, jeszcze skuteczniej doprowadza ludzi do pora偶ki i ka偶e im osi膮ga膰 gorsze wyniki. Zasada ta brzmi nast臋puj膮co:" Ludzie niezmiennie poszukuj膮 najszybszego i najprostszego sposobu zdobywania upragnionych rzeczy, licz膮c na natychmiastowe efekty. Prawie w og贸le albo w og贸le nie przejmuj膮 si臋 d艂ugofalowymi skutkami swojego zachowania". Innymi slowy, wi臋kszo艣膰 ludzi robi to, co jest podyktowane dora藕n膮 korzy艣ci膮, co jest przyjemne i proste, a nie to, co jest konieczne do odniesienia sukcesu.
Codziennie, w ka偶dej minucie dnia, toczy si臋 wewn膮trz ciebie walka mi臋dzy tym, czy robi膰 to,vco jest w艂a艣ciwe, trudne i potrzebne, czy mo偶e to, co zabawne, 艂atwe imprezie lub zupe艂nie bezwarto艣ciowe . Dlatego je偶eli szczerze pragniesz zaj艣膰 na tyle wysoko, na ile pozwalaj膮c Ci Twoje mo偶liwo艣ci, musisz w ka偶dej chwili 偶ycia, codziennie, toczy膰 i wygrywa膰 bitw臋 偶e wsp贸艂czynnikiem dora藕nej korzy艣ci i opiera膰 si臋 pokusie p贸j艣cia po linii najmniejszego oporu.
*************
Samokontrola
*************
Inna definicja Samodyscypliny nosi nazw臋 samoopanowanie. Odniesienie sukcesu jest mo偶liwe tylko wtedy, kiedy zdo艂amy opanowa膰 swoje emocje, pragnienia i ci膮goty. Ludzie kt贸rym brakuje zdolno艣ci panowania nad swoimi pragnieniami, s艂abn膮 i nie zwa偶aj膮 na normy moralne; nie mo偶na na nich polega膰 r贸wnie偶 w innych dziedzinach.
Samodyscyplin臋 mo偶na tak偶e okre艣li膰 terminem samokontrola. Umiej臋tno艣膰 kontrolowania siebie i swoich czyn贸w, tego, co m贸wimy i robimy, oraz dbania o to, 偶eby nasze zachowanie zgadza艂o si臋 z naszymi d艂ugofalowymi celami i d膮偶eniami, stanowi cech臋 wyr贸偶niaj膮c膮 osoby nieprzeci臋tne?
Dyscyplin臋 mo偶na tak偶e nazwa膰 samowyrzeczeniem. Chodzi o to, aby wyrzec si臋 艂atwo przychodz膮cych przyjemno艣ci i pokus, kt贸re mog膮 nas wywie艣膰 w pole, i zamiast tego utrzyma膰 si臋 w ryzach, robi膮c wy艂膮cznie to co jest w艂a艣ciwe w perspektywie d艂ugoterminowej oraz odpowiednie w danym momencie.
Samodyscyplina wymaga umiej臋tno艣ci odroczenia satysfakcji, czyli od艂o偶enia w czasie kr贸tkofalowej przyjemno艣ci, aby m贸c si臋 cieszy膰 wi臋kszym wynagrodzeniem w perspektywie d艂ugofalowej.
************
My艣lenie d艂ugofalowe
************
Innymi s艂owy, ludzie, kt贸rzy odnosz膮 najwi臋ksze sukcesy, s膮 dalekowzroczni. Swoim my艣leniem staraj膮c si臋 wybiera膰 jak najdalej w przysz艂o艣膰, aby okre艣li膰, jak膮 osob膮 chc膮 si臋 sta膰 i jakie cele zrealizowa膰. Nast臋pnie wracaj膮 do tera藕niejszo艣ci i ustalaj膮, co musz膮 zrobi膰, a czego nie, je偶eli ich upragnion膮 przysz艂o艣膰 ma sie膰 zi艣ci膰.
Zasada my艣lenia d艂ugofalowego dotyczy pracy, kariery, ma艂偶e艅stwa, zwi膮zk贸w mi臋dzyludzkich, pieni臋dzy i umiej臋tno艣ci zachowania si臋.
Mo偶na przyj膮膰, 偶e najwa偶niejszym terminem w kategorii my艣lenia d艂ugofalowego jest po艣wi臋cenie. Ludzie kt贸rym si臋 powiod艂o, przez ca艂e 偶ycie odznaczaj膮 si臋 zdolno艣ci膮 dokonywania ma艂ych i du偶ych po艣wi臋ce艅, ale na kr贸tk膮 met臋 z tak aby mie膰 pewno艣膰, 偶e w d艂u偶ej perspektywie osi膮gn膮 lepsze wyniki i znajda satysfakcj臋. Gotowo艣膰 do po艣wi臋ce艅 charakteryzuj膮 si臋 osoby, kt贸re chc膮 podnie艣膰 w艂asn膮 warto艣膰 i mie膰 lepsze 偶ycie w przysz艂o艣ci, sp臋dzaj膮 wiele godzin, a nawet lat na przygotowaniu si臋 z zdobywaniu wiedzy i podwy偶szeniu swoich kwalifikacji. Przek艂adaj膮c to nad bie偶膮ce 偶ycie towarzyskie i rozrywki.
*************
Zbyt szybko - ko艅czy si臋 b贸lem
*************
Je偶eli cz艂owiek przestaje 膰wiczy膰 si臋 w samodyscyplinie, pada ofiar膮 dw贸ch praw. Pierwsze nosi nazw臋 " prawo nie zamierzonych konsekwencji " . G艂osi ono, 偶e z powodu braku dalekowzrocznego my艣lenia niezamierzone konsekwencje jakiego艣 dzia艂ania mog膮 by膰 du偶o gorsze ni偶 wpisane w ten proces zamierzone negatywne skutki. Drugie nazywa si臋 " prawem odwrotnych konsekwencji" i m贸wi, 偶e kr贸tkoterminowe dzia艂anie nastawione na natychmiastowe korzy艣ci mo偶e mie膰 zaskakuj膮ce konsekwencje, czasem nawet odwrotne do oczekiwanych.
***********
Mianownik sukcesu
***********
Przeprowadzono roz艂o偶one w czasie badania, kt贸rych celem by艂o znalezienie czynnika nazwanego " wsp贸lnym mianownikiem sukcesu ". Po jedenastu latach do艣li do wniosku, 偶e takim mianownikiem by艂o to, 偶e ludzie sukcesu mieli w nawyku robi膰 rzeczy, kt贸rych pozosta艂e osoby po prostu nie lubi艂y wykonywa膰. Okaza艂o si臋 偶e ludzie sukcesu nie lubi膮 robi膰 tych samych rzeczy, co nieudacznicy. Jednak ci pierwsi robi膮 je, poniewa偶 wiedza, 偶e jest to cena, kt贸ra musz膮 zap艂aci膰, je偶eli maj膮 zazna膰 w przysz艂o艣ci wi臋kszych sukces贸w i korzy艣ci.
Ludzie, kt贸rzy znale藕li si臋 na szczycie, k艂adli wi臋kszy nacisk na dzia艂anie " nastawione na osi膮gni臋cie celu", podczas gdy ludzi przeci臋tnych bardziej interesowa艂y czynno艣ci " zmniejszaj膮ce napi臋cie".
*************
Obiad czy deser ??
*************
Najprostsza zasada Samodyscypliny polega na tym, 偶eby je艣膰 najpierw " obiad" a potem " deser". W ka偶dym posi艂ku wyst臋puje logiczna kolejno艣膰 podawania da艅. Deser je si臋 na ko艅cu. Najpierw spo偶ywa si臋 danie g艂贸wne i opr贸偶nia talerz, a dopiero wtedy przychodzi czas na deser . Chyba najgorsze w tym jest to, 偶e jak膮kolwiek czynno艣膰 cz臋sto powtarzasz, szybko wchodzi Ci ona w nawyk. A gdy taki nawyk ju偶 powstanie, bardzo trudno do przezwyci臋偶y膰. Przyzwyczajenie, 偶eby zawsze wybiera膰 艂atwe rozwi膮zania, robi膰 to co zabawne i przyjemne lub je艣膰 deser przed obiadem, nieustanie si臋 umacnia i nieuchronnie prowadzi do s艂abo艣ci i gorszych wynik贸w i kolejnych pora偶ek.
*************
Nawyk Samodyscypliny
*************
Na szcz臋艣cie mo偶na wyrobi膰 w sobie nawyk Samodyscypliny. Regularnie 膰wiczenie si臋 w niej i zmuszanie si臋 do robienia tego, co trzeba, kiedy trzeba i bez wzgl臋du na to, czy mamy ochot臋, umacniaj膮 si臋 dzi臋ki ci膮g艂emu powtarzaniu.
Z艂e nawyki 艂atwo powstaj膮, ale trudno si臋 z nimi 偶yje. Z kolei dobre nawyki trudno sobie wyrobi膰, ale 艂atwo si臋 z nimi 偶yje. Wszystko jest trudne, zamiast stanie si臋 proste. Ci臋偶ko jest si臋 przyzwyczai膰 do samodyscypliny, samoopanowania i samokontroli, ale kiedy ju偶 zostan膮 one przyswojone, wykonuje si臋 je 艂atwo i w spos贸b automatyczny. Je偶eli nawyk Samodyscypliny zakorzeni si臋 mocno w Twoim zachowaniu, to ilekro膰 zrobisz co艣 wbrew takiemu przyzwyczajeniu, poczujesz dyskomfort.
Ca艂e szcz臋艣cie, 偶e wszystkie nawyki s膮 przyswajalne. Mo偶na w sobie wyrobi膰 ka偶dy nawyk potrzebny do przemienienia si臋 w osob臋, jak膮 chcemy zosta膰. Stosuj膮c samodyscyplin臋 zawsze, kiedy wymaga tego sytuacja, zostaje si臋 wspania艂膮 osob膮. Ka偶dy przejaw Samodyscypliny wzmacnia inne strefy 偶ycia. Niestety, ka偶de os艂abienie dyscypliny upo艣ledza r贸wnie偶 pozosta艂e dziedziny.
Je偶eli chcesz rozwin膮膰 w sobie nawyk Samodyscypliny, musisz najpierw podj膮膰 decyzj臋, w jaki spos贸b b臋dziesz si臋 zachowywa艂 w konkretnej dziedzinie swojej dzia艂alno艣ci. Nast臋pnie nale偶y przesta膰 godzi膰 si臋 na wyj膮tkowe sytuacje, kt贸re powoduj膮 rozlu藕nienie samodyscypliny, dop贸ki nawyk nie zapu艣ci korzeni. Ilekro膰 powinie ci si臋 noga - a tak b臋dzie - musisz na nowo postanowi膰, 偶e wracasz do samodyscypliny. W ko艅cu b臋dzie Ci 艂atwiej zachowywa膰 si臋 w spos贸b zdyscyplinowany nie niezdyscyplinowany.
************
Twoja nagroda
************
Nagroda za utrzymanie Samodyscypliny na najwi臋kszym poziomie jest nadzwyczajna !!! Istnieje bezpo艣redni zwi膮zek mi臋dzy samodyscyplin膮 a poczuciem w艂asnej warto艣ci:
# Im wi臋kszym powodzeniem stosujesz samokontrol臋 i samoopanowanie, tym bardziej siebie lubisz i cenisz.
# Im bardziej jeste艣 zdyscyplinowany, tym wi臋kszy masz do siebie szacunek i tym wi臋ksz膮 dum臋 z siebie odczuwasz.
# Z im wi臋kszym powodzeniem stosujesz samodyscyplin臋, tym lepsz膮 opini臋 masz o sobie. Postrzegasz siebie i my艣lisz o sobie w bardziej pozytywnych kategoriach. Czujesz si臋 szcz臋艣liwszy i silniejszy jako cz艂owiek.
Rozw贸j i podtrzymanie nawyku Samodyscypliny s膮 zadaniami na ca艂e 偶ycie.
Subskrybuj:
Posty (Atom)